Son dakika: Şentop’tan yeni Anayasa mesajı

[ad_1]

Şentop’tan yeni Anayasa mesajı

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, sistem tartışmalarının da bir Anayasa tartışması olduğuna dikkat çekti.

TBMM Başkanı Şentop, “100. Yıl Perspektifiyle 1921 Teşkîlât-ı Esâsîye Kanunu ve Millî Egemenlik Sempozyumu”nun açılış konuşmasını yaptı.

Şentop konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Bütünüyle yeni bir Anayasa yapılmasına yönelik tartışmayı Türkiye’de genişleterek desteklememiz lazım. Önümüzdeki günlerde bu tartışmanın daha da yoğunlaşacağını ümit ediyorum. Sadece birtakım slogan ve ilkeler düzeyinde bir tartışma, Türkiye’yi ileriye taşımaz. Adı konmamış bir anayasa tartışması zaten yaşıyoruz. Hükümet sistemi bağlamındaki tartışmalar, kimse adını söylemiyor ama esasen anayasa tartışmasıdır.”

OTURUM TARTIŞMASI

Meclis’te yaşanan oylama tartışmasıyla ilgili konuşan Şentop, “TBMMde bir kanunun oylanmasıyla ilgili sorun yaşandı. Oylamada oturumu yöneten meclis başkanvekilinin yeterli sayıda kabul olmadığı için kanun teklifinin reddedildiğine dair açıklaması oldu. Dün oylama tekrar edildi, maddelere geçilme kararı alındı. Burada bunu değerlendiren bazı kişilerin, yapılanın yanlış olduğu yönünde ifadeleri var. Bunların bütünü cehalet mahsulü ifadelerdir. Meclis başkanının genel kurulun işleyişiyle ilgili tek ve kendisine mahsus yetkisi vardır” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir