GURUR! Son dakika: Uğur Şahin ve Özlem Türeci’ye Alman Devlet Nişanı verildi – Haberler

[ad_1]

Türk mucitlere Alman Devlet Nişanı

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısını bulan Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Özlem Türeci’ye Almanya’nın en üst düzey devlet madalyası olan Yıldızlı Liyakat Nişanı verildi.

BioNTech’in kurucu ortağı ve CEO’su Şahin ve eşi Türeci, Bellevue Sarayı’nda düzenlenen, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de katılımıyla liyakat nişanı takdim edildi.

“GELİŞTİRDİĞİNİZ AŞI İNSANLIĞA HİZMETTİR”

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, törende yaptığı konuşmada, “Geliştirdiğiniz aşı insanlığa bir hizmettir. Şu anda bu yüzden burada bulunuyoruz. Bu aşı sadece hayat kurtarmıyor, aynı zamanda insanlığın sosyal yaşantısının devamını da kurtarıyor” ifadelerini kullandı.

“Sizlerin hikayesi insanlık için en iyi ilham kaynağıdır” diyen Steinmeier, Almanya’nın salgını kontrol altına alacağını söyledi.

“DUR DURAK BİLMEZ ÇABALARI SAYESİNDE ÇOK KISA SÜREDE AŞI GELİŞTİRMEYİ VE ONAYLANMASINI BAŞARDILAR”

Türeci ve Şahin’in, Covid-19 salgınının önüne geçilmesine katkı sağladıklarına işaret edilip, “Onların m-RNA teknolojileri alanında dünya çapında kabul edilen yetkinlikleri ve dur durak bilmez çabaları sayesinde çok kısa sürede Covid-19’a karşı bir aşı geliştirmeyi ve onaylanmasını başardılar” ifadeleri kullanılmıştı.

PROF. DR. ŞAHİN: GELECEKTEKİ PANDEMİLER DAHA YIKICI OLABİLİR

Geçtiğimiz günlerde Prof. Dr. Uğur Şahin, Covid-19’un hayal edilebilecek en kötü salgın olmadığını vurgulayarak, gelecekteki pandemilerin daha yıkıcı olabileceğini ve hazır olmanın önemli olduğunu söylemişti.

ŞAHİN’DEN 3 AY VURGUSU

Prof. Dr. Şahin, “İlaç üreticilerinin ve hükümetlerin amacı, aşı geliştirildikten sonraki üç ay içinde tüm dünyayı aşılayacak üretim kapasitesine sahip olmak gerekir” diyerek, mevcut aşı kampanyalarının durumu göz önüne alındığında, küresel nüfusun büyük bir kısmının hala aşı beklediğini, bunun iddialı bir hedef olduğunu ve oraya ulaşabilmek için kamu-özel ortaklığının gerekliliğini öngörmüştü.

“YETERLİ DOZLAR ÜRETMEK İÇİN DE HAZIRLIKLI OLMALIYIZ”

Mevcut durum için “Bu gezegendeki tüm nüfus için yeterli dozu üretmeye hazır değildik” diyen Prof. Dr. Şahin, şunları söylemişti: “Bu değişmek zorunda. Sadece hızlı aşı geliştirmek için değil, aynı zamanda yeterli dozlar üretmek için de hazırlıklı olmalıyız.”

BUNLARA DA BAKABİLİRSİNİZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir