62 MİLYON DOLARLIK TABLO! Son dakika: Dünyanın en büyük tuval resmi 62 milyon dolara satıldı!

[ad_1]

Dünyanın en büyük tuval resmi 62 milyon dolara satıldı!

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde, yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) etkilenen çocuklara yardım amacıyla düzenlenen müzayedede İngiliz sanatçı Sacha Jafri tarafından yapılan dünyanın en büyük tuval resmi 62 milyon dolara satıldı.

BÜYÜKLÜĞÜ 1580 METREKARE

AA’da yer alan CNN’nin haberine göre, Jafri’nin yaklaşık 1580 metrekarelik “İnsanlığın Yolculuğu (The Journey of Humanity)” adı verilen tuval resmine ödenen bu miktar onu dünyanın en pahalı sanat eserleri arasına koydu. Eser, Jafri’yi de yaşayan sanatçılar arasında eserine en çok para ödenen sanatçı yaptı.

ESER 70 PARÇAYA BÖLÜNÜP SATILACAK

Jafri açıklamasında, eserini 70 parçaya böldükten sonra toplam değeri 30 milyon doları bulacak şekilde parça parça satmayı planladığını kaydetti.

ÇALIŞMA, “BÜYÜLÜ GERÇEKÇİLİK” TARZINDA

Yaklaşık 7 ayda tamamlanan eserini “büyülü gerçekçilik” tarzında soyut fırça darbeleri ve damla boyama tekniğiyle oluşturduğunu vurgulayan Jafri, 4 bölüme ayırdığı eserinin ilk bölümünün, dünyanın ruhunu diğerlerinin de sırasıyla doğayı, insanı ve genişleyen evreni temsil ettiğini kaydetti.

DUBAİLİ İŞ İNSANI ESERİ SATIN ALDI

Jafri’nin eseri, Dubai’de 22 Mart’taki müzayedede Dubaili iş insanı Andre Abdoune tarafından sanatçının satmayı planladığı ücretin iki katından fazlası ödenerek satın alındı. Sanat eserinin yeni sahibi iş insanı Abdoune, basına yaptığı açıklamada, Jafri’nin eserine koyduğu özveri ve sevginin inanılmaz olduğunu söyleyerek, “Çocukken yiyecek hiçbir şeyim yoktu. Hayatım boyunca çocuklara yardım etmeyi hedefledim. Şimdi ise her şeyim var. Hepimiz çocuklar için bir şeyler yapmalıyız” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir