Getir milyar dolarlık şirket oldu

[ad_1]

Türkiye girişimcilik ekosisteminde bir girişim daha ‘unicorn’ oldu. Yapılan açıklamaya göre, yerli girişimlerden Getir, aldığı 300 milyon dolarlık yatırım ile Türkiye’nin ikinci ‘unicorn’u oldu. Yerli girişim değeri böylece 2.6 milyar dolara yükseldi. Girişimcilik ekosisteminde değeri milyar doları bulan girişimler ‘unicorn’ olarak tanımlanıyor.

2015 yılından beri faaliyette olan Getir, geçtiğimiz yıl da 38 milyon dolarlık bir yatırım almıştı. Getir’e, ikinci yatırım turunda ise 128 milyon dolarlık yatırım yapılmıştı.

Yatırım hakkında açıklamalarda Getir Kurucusu Nazım Salur, “Yeni kaynaklarla hızlıca yeni ülkelerde faaliyete başlayacağız. Yakın zamanda Almanya, Fransa ve Hollanda’da da faaliyete geçeceğiz. Alınan yatırım ile saha çalışanlarına 25 milyon TL’lik destek vereceğiz. Bunu bayiler üzerinden kıdem esasına göre yapacağız” dedi.

Türkiye’nin ilk unicorn girişimi ise yerli oyun şirketi Peak olmuştu. Haziran 2020’de 1.8 milyar dolar karşılığında ABD merkezli Zynga’ya satılan Peak, bu işlemin ardından Türkiye’den çıkan ilk milyar dolarlık girişim olarak kayıtlara geçmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir