DSÖ’den flaş aşı açıklaması – Haberler

[ad_1]

DSÖ’den flaş aşı açıklaması!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Direktörü Hans Kluge, düzenlediği basın toplantısında, Covid-19 salgınında “kırılganlığının” devam ettiği ve “uluslararası seyahatlerden kaçınılması gerektiği” uyarısında bulundu.

“Şu anda, devam eden bir tehdit ve yeni belirsizlik karşısında, dikkatli olmaya devam etmeli ve uluslararası seyahatleri yeniden düşünmeli veya bundan kaçınmalıyız” diyen Kluge, Avrupa kıtasında bazı bölgelerde görülen artışların hızla yayılabileceğine dikkati çekti.

Hindistan’da görülen ve “çift mutant” varyantı olarak tanımlanan B.1.617 varyantının şu anda DSÖ Avrupa bölgesindeki 53 ülkenin en az 26’sında tespit edildiğini aktaran Kluge, ancak aşılama ve enfeksiyon kontrol önlemlerinin virüsün yayılmasını önlemeye yardımcı olacağını vurguladı.

Kluge, Avrupa’da Covid-19’a karşı uygulanan onaylanmış tüm aşıların, dolaşımda olan ve endişeye neden olan tüm Covid-19 varyantlarına karşı koruma sağlayabildiğinin altını çizdi.

Avrupa’da Covid-19 salgınının azaldığını görmek konusunda ihtiyatlı bir iyimserlik içinde olduklarını belirten Kluge, “Doğru yönde ilerliyoruz ancak dikkatli olmalıyız. Salgın henüz bitmedi.” uyarısı yaptı.

Kluge, Avrupa bölgesinde nüfusun yüzde 23’üne bir doz Covid-19 aşısı uygulandığını, nüfusun yüzde 11’ine ise iki doz aşı yapıldığını belirterek, “Aşılar tünelin sonunda ışık olabilir ama bu ışık bizi kör etmemeli.” değerlendirmesinde bulundu.

DSÖ 6 AŞININ ACİL KULLANIMINA ONAY VERMİŞTİ

DSÖ, 7 Mayıs’ta Çin’in geliştirdiği “Sinopharm” aşısının acil kullanımına onay vermişti.

Örgüt, ilk olarak 31 Aralık’ta Pfizer-BioNTech firmasının ürettiği Covid-19 aşısının acil kullanımına onay vermişti.

DSÖ, daha sonra Oxford-AstraZeneca aşısı, AstraZeneca’nın aşı üreticisi Hindistan Serum Enstitüsünün (SII) ürettiği aşı, Moderna ve Janssen firmasının ürettiği aşılara acil kullanım onayı vermişti.

Örgüt, böylelikle 6 Covid-19 aşısına acil kullanım onayı vermiş oldu.

BUNLARA DA BAKABİLİRSİNİZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir